Yeni Nesil İşlemci Tam 1.000 Çekirdekli

Yeni nesil işlemci tam 1.000 çekirdekliİşlemcilerde bol oranda çekirdek görmeye alışığız, sadece araştırmacıların hemen hemen ürettiği 1.000 çekirdekli işlemci, akılları zorlayacak cinsten.

Saniyede 1,78 trilyon işlem yapabilen işlemci, University of California’da geliştirildi. Üniversitenin uzmanları, işlemcinin “üniversitede geliştirilmiş ilk 1.000 çekirdekli işlemci” olduğunu söylüyorlar ve önceki çekirdek şampiyonunun çekirdek sayısının 300 olduğunu hatırlatıyorlar. Bununla beraber atlanmaması ihtiyaç duyulan bir teferruat var: Bu işlemciler, ticari şekilde satılma amacı taşımıyor; yalnızca araştırma amaçlı kullanılıyorlar.

Sistem, IBM tarafınca üretilen, 621 milyon transistörden oluşan KiloCoreyongasını kullanıyor. 32nm üretim teknolojisine haiz yongada her çekirdek, 1,78GHz maksimumsaat hızına ulaşabiliyor. Günümüzdeki işlemciler 14nm seviyesine inmişken bu yongada 32nm’nin kullanılması, yonganın mobil cihazlara girebilme olasılığını artırıyor. Çekirdekler birbirlerinden tamamen bağlarımsız olarak çalıştıklarından, kullanılmadığı zamanlarda kapatılabiliyorlar. Bu ise güç tüketimi açısından son aşama yüksek bir verimlilik sağlıyor. KiloCore ekibinın başındaki Bevan Baas, yeni yonganın güç verimliği anlamında şimdiye kadarki en verimli “çok çekirdekli” işlemci olduğunu söylüyor. Öyle ki 1.000 çekirdek, yalnızca 0,7 watt’lık tüketimle saniyede 115 milyar işlemi yerine getirebiliyor. Bir başka deyişle yonga, yalnızca bir AA pille çalışabiliyor ve çağdaş bir laptop işlemcisine bakılırsa yüz kat daha yüksek verim sağlıyor.
KiloCore, yeni yongasını şu an şifreleme ve video işleme görevlerinde kullanmayı fakatçlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*