Windows kullanıcı şifrelerinin unutulması

Windows XP altında her kullanıcı için bir şifre belirleyebilirsiniz.

Böylece şifrenizi bilmeyen birisi sizin oturumunuzu açamaz. Peki ya şifrenizi unutursanız?

TEDAVİ: Windows XP, kullanıcı adına yüksek bir güvenlik sağlama amacındadır. Bu yüzden işletim sistemine sadece yükleme sırasında belirtilen veya sonrada “Denetim Masası > Kullanıcı Hesapları > Yeni Hesap Ekle” ile kaydolmuş kullanıcılar girebilir. Eğer bir kullanıcı parolasını kaybederse, hala “Administrator” (yönetici olarak giriş yapabilir. Bunun için başlangıçta <F8> ile kendinizi “Administrator” olarak tanıtmanız gerekli. Yönetici olarak giriş yapan bir kullanıcı tüm hesapların şifrelerini değiştirebilir. Bu şekilde parolasını unuttuğunuz hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Ancak kendi hesap şifrenizi unuttuğunuz yetmiyormuş gibi, yönetici hesabının şifresini de bilmiyorsanız başınız belada demektir. Görünen tek çözüm Windows’u tekrar kurmak.

Windows’u tekrar kurmakla uğraşmamak için Offline NT Password & Registry Editor isimli ücretsiz yazılımı kullanabilirsiniz. Yazılım, mini bir Linux-Sistemi kullanarak kullanıcı hesaplarının şifrelerinin saklı olduğu kayıt defteri değerine girer. Programı bilgisayar başlangıcında başlatmanız gerekli, bu yüzden bir CD’ye veya diskete yazmanız gerekli. Diskete yazmak için “bd04î205” klasöründeki Install.BAT komutunu çalıştırın. CD oluşturmak içinse “cd041205” klasöründeki ” cd041205.iso” dosyasını kullanın. Başlangıç ortamınızı hazırladıktan sonra, bilgisayarınızı bu ortamdan başlatın. Program öncelikle bulduğu Windows paylaşımlarının listesini gösterecektir. Eğer sisteminizde sadece bir tane bulunuyorsa <Enter> ile devam edin, aksi bir durumda ilgili paylaşımın numarasını girin.

Şimdi program kayıt defterinde ilgili anahtarı bulmaya çalışacaktır. Teorik olarak da bulur, <Enter> ile geçin. Karşınıza iki soru daha gelecek, bunları da <Enter> ile atlatın. Artık kullanıcıyı seçeceğiniz ekrana ulaşmış olmalısınız, varsayılan olarak “Administrator” hesabı seçilidir. Ancak siz şifresini değiştirmek istediğiniz hesabı seçin. <Enter> ile onaylabi yınca, sizden yeni şifreyi girmeniz istenecektir. Şifre girmeyi tamamladıktan sonra <Enter>a basın, işlem tamam, <Z> tuşu ile geri dönebilir ve diğer hesapların da parolalarını değiştirebilirsiniz. işiniz bitince <Q> ile ekrandan çıkın, <Z> tuşu ile değişiklikleri kabul edin. <CtrlxAltxDel> ile bilgisayarınızı tekrar başlatın. Windows başladığında şifrenizin değiştiğini göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*