Web Girişimciliğine AB Desteği

Web Girişimciliğine AB desteği
Bilindiği üzere Avrupa Birliği pek çok alanda pek çok projeye ekonomik destek sağlıyor. Sözkonusu destek bağlamındaki Avrupa Birliği fonları gelecek 7 yıl için 71 Milyar Euro gibi olağanüstü bir rakam olarak belirlendi ve ilk defa bu sene projenin konu başlıkları içinde Web Girişimciliği de bulunuyor.
2007′de başlatılan “7. Çerçeve Programı”, daha sonra yerini “Horizon 2020” isimli programa bıraktı.
Desteklenecek proje konularını gösteren sürece sistem içerisinde “çağrı” adı veriliyor. Avrupa Komisyonu web sitesinde duyurulan çağrılar temel olarak üç ana konu başlığında gruplanıyor:
-Bilimsel mükemmeliyet
-Endüstriyel liderlik
-Toplumsal sorunlara çözümler
Projelere koordinatörlük veya ortaklık sıfatıyla katılmak mümkün. Belirli sebeplerden ötürü (profesyonel sorumluluk gerektirmesi vb.), çok büyük kurumların üstlendiği koordinatörlük görevi küçük şirketlerden beklenmiyor. Ortak olarak bilimsel araştırmaya katkıda bulunulup iş paketlerinde çeşitli kademelerde çeşitli görevler alınabilmekte.
Bu desteği alabilmek için önemli olan bir kaç nokta var. Kendi projenizi hazırlayıp sunabilir, ya da halihazırdaki projelere ortak olabilirsiniz. Projelerin çağrının amacına uygun olması gerekiyor. Öte yandan projenin kendini ifade edebilme kabiliyeti de yüksek olmalı.
AB Komisyonu’na göre, Avrupa’daki web girişimciliği pratiği yetersiz kalıyor. Bu konuda Avrupa çapında düzensiz bir dağılım olduğu görüşündeler. Avrupa’daki internet girişimciliği için toplamda 100 milyon Euro’luk fon ayrılmış durumda. Gelen projelerdeki harcamaların %70′i desteklenecek. İlk sene için 1000 başvuru beklenmekte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*