Tethering nedir?

Tethering: Cep telefonundaki mobil interneti paylaştırma methodudur. Bu paylaştırma kablolu yada kablosuz(WiFi, Bluetooth) olabilir.

Android’ te pek çok tethering yöntemi var. Örneğin; İnternet’ te paylaşılmış bir ROM’ u indirdiğinizde, içinde yüklü olarak bir tethering uygulaması gelebilir. Türkiye’ deki GSM Operatörlerinde yüksek hızda sınırsız internet paketi olmadığı için, tethering kullanmak suç değil ve Operatörler tarafından izin verilip, kullandığınız data boyutu mobil internet paketinizin kotasından düşüyor. Fakat Amerika’ daki GSM Operatörleri, kontratlı modellerin bazılarında yüksek hızda sınırsız internet paketi veriyor ve bu paketin sadece telefondaki internet uygulamalarında kullanılmasını istiyor. Eğerki siz yinede tethering yapmak istiyorsanız, bu işlem için operatöre aylık ek bir ücret ödemek zorundasınız. Bu ücrette aylık 2 gb için 20 dolar gibi yüksek boyutlara ulaşıyor. Bu durum senelerce müşteriler tarafından protesto edildi.

 

Fakat root edilmiş yada kilitsiz android telefonların 2.2 ve 2.3 sürümlerindeki ayarlar sekmesinde tethering fonksiyonu gözükmeye başladı. Root işlemi ile telefon üzerinde her türlü yetkiye sahip olunduğu için rahat bir şekilde tethering kullanılabilir duruma geldi. Fakat bu durum Operatörlerin canını sıkmış olmalı ki, artık Amerika’ da herhangi bir operatörün sim kartı takılı iken Wireless tethering uygulaması telefonda gözükmüyor. Sim kartı çıkarırsanız tekrar aktif oluyor ama sim kartsızda mobil internete bağlanmak imkansız olduğu için, artık tethering yapmak imkansız bir hale geldi.

Yinede geliştiriciler bu duruma da bir çözüm bulacaklardır diye umuluyor.

Türkiye’ de yasaklı olmayan tethering kullanımı, umarım bir banlanmaya maruz kalmaz. Özellikle Vodafone’ un düşük hızda da olsa verdiği sınırsız internet, tethering uygulaması ile çok güzel işler çıkarabiliyor.

 

One thought on “Tethering nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*