Surface Tableti Hacklendi, Microsoft Hacker’i Ayakta Alkışladı

Microsoft, geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü, Surface tabletini hackleyen, hacker’a saygılarını sundu.

Geçtiğimiz günler, bir hacker, Windows işletim sisteminin uygulama deposu nu hackleyerek, ücretli uygulamaları, hiç bir ücret ödemeden indirmenin yolunu buldu. Windows RT işletim sistemi üzerine kurulu olan Surface tabletinin piyasaya sürülmesinin ardından sadece bir kaç ay geçmesine rağmen hacklendigini öğrenen Microsoft şirketi hayretler içerisinde kaldı. Windows 8’in Güvenliğinin en üst düzeyde olduğunu belirten Microsoft şirketi, sistemini hackleyen hacker, şirketinin bünyesine alarak, hackledigi sistemin açıklarını kapatmasını istedi.

Clorck isimli hacker, Windows RT işletim sistemini hackleyebilmek için, Secure Boot güvenlik ayarlarından faydalanarak Jailbreak işlemini gerçekleştirdiğini açıkladı. Microsoft şirketi, bu olayda fazla kaygılanmadıklarını, her kullanıcının bu işlemi başaramayacağını açıkladı. Fakat her işletim sisteminde olduğu gibi, her kullanıcının yapabileceği bir Jailbreak işlemi gerçekleştirilmesinin de an meselesi olduğunu Surface kullanıcıları bilmektedir.

Microsoft, Clrock isimli hacker dan detaylı bir rapor isteyerek, gelecek Windows RT güncellemesinde bu Jailbreak işleminin imkansız kılacaklarını açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*