’15 Mayıs’ta tekrar alanlardalar’

BTK Subat ayi sonunda “Guvenli Internet” yonetmeligi yayinladi ve yonetmelik 22 agustosta uygulamaya basliyor. Tüketicı hakları ile ilgili bir yönetmeliğe dayanarak çıkartılan bu yönetmelik, tüm internet abonelerini içeriği BTK tarafından belirlenen 4 profile sınırlıyacak,
internet uzerinde kapsamli bir izleme ve sansur yapisi kuruyor.

Profiller:

  • Standart : Şu anda yaşadığız kısıtlamalar geçerli olacak,
  • Çocuk: BTK tarafından hazırlanan bir beyaz liste dişina çıkmak mümkün olmayacak,
  • Aile: Mevcut yasaklara ek, BTK tarafindan getirilen kısıtlamalar dahil olacak. Abone, sosyal medya, oyun gibi kategorileri de belirtilecek
  • Yurt içi: Acık tanımın olmadığı, BTK’nin yurt içi olarak kabul ettigi ve dogal olarak zararsiz buldugu içerikle sınırlı.

BTK’nin cok muğlak bu yönetmeligi, Kriptoloji yönetmeliği, Son haftalarda ortaya çıkan “yasak kelimeler” listesi, Hosting firmalarına gönderdiği ve sonradan “unutun” dedigi gibi(yasalara aykırı) uygulamalar, mevcut internet yasaklarının gittikce ürperten bir şekilde artması, geniş kitleleri endişeye sevketti. Bu uygulamanın, hiç bir teknik rapora dayanmaması, kamuoyuna bilgi verilmemesi, insanları Çin usulu bir sansur düşüncesine itti.

Internet üzerinden gençlerin başı çektiği tüm Türkiye’de eylemler planlanıyor. 15 mayısta çeşitli illerde hedeflenen eylem icin bilgiler ekte.

Tüm internet kullanıcılarını, tüm sivil toplumu, hukuk devleti, özgürlük ve demokrasi taraftarlarını; örgütlenmeye, düşüncelerini açıkca belirtmeye, internetle birlikte demokratik protesto ve yuruyus haklarını barış ve hoşgörü içinde kullanmaya cağırıyoruz.

Açıklamasıyla sansüre karşı yine haklarını savunmaya kararlılar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*