Pro Evolution Soccer 2012

Konami, Pro Evolution Soccer yeni üyesi Pro Evolution Soccer 2012’yi resmi olarak duyurdu.

PC, PlayStation 2, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için bu yılın sonbaharında piyasaya sürüleceği açıklanan oyunda UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi lisansları yer alacak.

Kendisi için PES serisinin nihai amacının, insanların bir maçı izlemeye gittiklerinde veya televizyonda bir maç izlerken gördüklerini konsollarında tecrübe edebilmelerini sağlamak olduğunu belirten Pro Evolution Soccer serisi Yapımcısı Shingo “Seabass” Takatsuka, “Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki futbol taraftarlarına da danışarak oyunumuzu gerçek futbola nasıl yaklaştırabileceğimizi öğrenmek için durmadan çalışıyoruz. Bu, PES 2012’nin en önem verdiği şey ve bir konsol oyununda gerçek futbol deneyimi sunmanın da anahtarı” diye konuştu.

Konami, PES 2012 ile gerçek, etkileyici ve oynanabilir bir futbol oyunu yaratmak için hem PES serisi hayranları, hem degenel olarak futbol taraftarlarıyla çalışmaya devam ediyor. PES 2012’de üzerinde durulan nokta, maçların oynanış tarzı vetakım çalışması olacak. Seabass ve Tokyo ekibi, üst düzey futbolun özünü yakalamak üzere yeni oyunun yapay zeka motoru üzerinde büyük değişiklikler yaparak oyuncuların gerçek bir takımın parçasıymış gibi hissetmelerini sağlamaya çalışıyorlar.

Hücum varyasyonları PES 2012’nin en önemli unsurlarından biri ve yeni oyun, hücum anlarında yapay zeka unsurlarının isabetli koşuları ve bire bir pozisyonlarda yardıma gelmeleri ile daha açık bir yaklaşım sunacak. Oyuncular defans oyuncularını çekmek için boş koşular yapabilecek, böylece özellikle de kapalı defanslara karşı daha rahat top çevirebilecekler. Takım tek bir bütünmüş gibi hareket edecek, topa sahip olan oyuncunun hareketlerine uygun kararlar vererek rakip takımı hata yapmaya zorlayacak.

Alan markajı ve alan savunması da ciddi anlamda geliştirilen öğeler arasında; oyuncular rakip defansı yarabilmek içindaha sıkı çalışmak zorunda olacaklar. Yeni imleç geçiş sistemi sayesinde sağ stick’i kullanarak sahadaki istediğiniz oyuncuya geçiş yapabileceksiniz. (Bu akıllıca çözüm için FIFA yapımcıları bir teşekkürü hak ediyor.) Böylece sahanın istediğiniz bir yerindeki takım arkadaşına geçiş yapabilecek, tehditlere daha çabuk karşılık verebilecek ve hücumları daharahat önleyebileceksiniz.

Top çevirme de daha çok kontrol sağlamak üzere elden geçirilen detaylar arasında. Yapay zeka savunmacıları daha sıkı bir defansif çizgi yaratacaklar, daha iyi yer tutacaklar ve rakiplerini daha etkili biçimde izleyecekler. Topsuz oyuncu geçişleri, kale atışları, kornerler, frikik ve taç atışları gibi ölü toplarda oyuncuların istedikleri oyuncuyu boş koşulara göndererek savunmacıları şaşırtmalarını, kullanabilecek alan yaratabilmelerini sağlayacak.

Üst düzey futbolun fiziksel yanı da PES 2012’nin kuvvetli olduğu alanlardan biridir. Defans oyuncuları topa sahip olan oyuncunun durumunu bozmak için güçlerini kullanabilecek, oyun kurucular markajcılarından kurtulmak için yeteneklerinden faydalanabilecekler. Daha isabetli çarpışmalar sayesinde top mücadelesinde oyuncular daha gerçekçi tepkiler verecekler. Kontrolü tamamen kaybetmeyeceğiniz için sendeleyen oyuncuyla topu tekrar kontrol altına alabileceksiniz.

Sonuç olarak ortaya dünyanın en iyi futbolcularının yeteneklerini sahaya yansıtırken, dengeden ödün vermeyen ve tek biroyuncunun maç boyunca savunmasız kalmasına izin vermeyen bir oyun çıkıyor. Yenilenen animasyonlar, detaylı aydınlatma teknikleri, yeni oyuncu stilleri, geliştirilmiş ölü top organizasyonları, yeni taktikler ve özelleştirilebilir pas özellikleri ile PES 2012, üst düzey futbolun özünü ekranlara yansıtmayı hedefliyor.

Dünyanın en iyi takımlarını diğerlerinden ayıran şey takım çalışmasıdır ve bunun PES 2012’deki tüm özelliklerin de özü olduğunun altını çizen Takatsuka, “PES 2012, üst düzey futbolun tüm ana öğelerine yoğunlaşıyor; hücum futbolu, hareket serbestliği, boş alan yaratma yeteneği ve hem hücumda, hem de savunmada tek bir birey gibi takım halinde çalışabilme. Bu öğeler bir araya gelerek gerçek bir maçta olduğunuzu hissettirecek bir oyun sunacak, bu esnada maçın gidişatını değiştirecek kişisel yetenekleri ve maçın her anında etkili olacak daha fazla kontrol sizi bekliyor olacak. PES 2012 dünyanın dört bir yanındaki futbol hayranlarının ilgisini çekecek” dedi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*