Kalp Krizini Önlemek İster misiniz ?

Kalp rahatsızlığı öngörülebilir bir şekilde önlemek için gereken iki şey vardır; Biri zayıflamak ve muazzam bir şekilde beslenmek, diğeri ise LDL’nizi 100’ün altına çekmek. Bu durumda kalp rahatsızlığı iyileşir. Eğer kişi damar sertliği hastalığını zamanla azaltmak ve kalp krizi olasılığım hatırı ayılır şekilde azaltmak için dengede tutmak istiyorsa aşağıdaki normallik sınırlarını yakalamak için çabalamasını şiddetle öneririm.

Hasta normal kilosuna gelmeli ya da zayıf olmalı (Kadında 2.5 santimden, erkekte 1,6 santimden az göbek yağı) ya da bu hedefe varmak için düzenli bir şekilde kilo vermeli.
Hasta normal kolesterol seviyesine gelmeli. Benim normal tanımıma göre LDL kolesterolü 100’ün altında olmalı (birçok otorite bugün sınır olarak bunu kullanıyor.) Katı bir beslenme yaklaşımı kullanılırken bu seviyeye ulaşmak için ilaçlara nadiren ihtiyaç duyulacaktır.
Bu hastanın diyetinin besin değeri yüksek olmalıdır. Yemek sonrası yağ birikimini önlemek için hayvansal gıdalardan ve zararlı yağlardan uzak durulmalıdır.’ Yemek sonrası glikoz birikimini engellemek ve trgili seridlerin kontrolünü sağlamak için rafine edilmiş karbonhidratlardan da uzak durulmalıdır. Gerekirse uygun gıdalar alınarak homosistein düzeyi normal düzeye çekilmelidir.
Tansiyon normal düzey olan 130/85’e getirilmeli ya da bu asgari hedefe doğru ilerlenmeli. İlaçlar yavaş yavaş bırakılırken tansiyonun normale dönmesi damar tıkanıklığının düzeldiğini gösterir ve kalp sağlığı tahmininde önemli bir kriterdir. Kalp rahatsızlığı riskinden kurtulan hastanın tansiyon ölçümlerinin normal seviyede kalması için ilaç kullanmasına gerek kalmaz. Damarlar beslenme müdahalesiyle daha elastik hale gelmiştir. Fazla kilolu olan insanlarda kalp rahatsızlıkları daha çok görülür. Bunun sebebi aşırı yağdan dolayı tıkanan damarlardır. Bunu önlemenin tek yolu zayıflamak, zayıflamanın ise en iyi yolu Lida kullanmaktır. Lida Zayıflama Hapları ile istediğiniz zaman istediğinizi yiyerek kilo verebilme şansına sahipsiniz. Lida ile formda kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*