Kablosuz kameralar için gelece senaryosu

kablosuz kameraKablosuz kameralar belirli bir radyo frekansında ses ve video iletişim sağlayan sistemdir. Bu sistem de karışıklık olmadığı için popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu sistem ile tonlarca kabloya ihtiyaç yoktur. Montajı gayet basit ve hızlıdır. Bu sistemin 2 çeşidi vardır;

Analog versiyonda 90 metre kapsamında ses ve video iletimi sağlar. Bu sistem diğer sisteme göre daha ucuzdur. Bir kamera için çok sayıda alıcı olabilir. Ancak bu sistem telsiz telefonlar, mikrodalga fırınlar, video oyun denetleyicileri ve kablosuz modem gibi ev aletlerinde gelen bozulmalara yol açabilir. Sinyallerde pek güvenli değildir. Karmaşık frekanslar seçilmelidir. Semtteki radyoların frekanslarıyla karışmalar olabilir. Duvarlar, kapılar,  ağaçlar, ve bina gibi herhangi bir fiziksel engel kalitesini azaltır.

Dijital versiyonda, dijital kodlarda ses ve video iletilir. Açık alanda 150 metre genişliğinde iletim gönderebilir. Video ve ses kalitesi mükemmeldir. Semtteki kaçak girişlere karşı tamamen güvenlidir. Kameraya fonksiyon ve komutlar gönderebilirsiniz. Ancak analog versiyona göre çok pahalıdır.

Kablosuz gözetim kamera neredeyse her alanda kullanılır. Bankalar, ofisler, hastane, oteller, alışveriş merkezleri, apartman ve evler gibi. Havaalanları, tren platformları, yollar, hemen hemen her türlü toplu taşıma araçlarında, göze çarpan yerlerde şüpheli bir şekilde hareket eden kişileri gözetim altında tutmak için kullanılmaktadır. Bu kameralar şimdide birçok eğitim kurumunda kullanılmaktadır. En iyi kullanım yerlerinden biride, kimyasal ve nükleer sanayidir. Bu kameralar kimyasal reaksiyonların insanlara verebileceği zararlardan kurtulabilirsiniz. Kameraların kızılötesi yetenekleri ile karanlıkta kaliteli çekimler yapabilirsiniz.

Kablosuz görüntüleme teknolojisi çağımızda hızla gelişme göstermekte. Gelecekte bu teknoloji çok işe yarayacak. Göz taraması gibi faaliyetler yaygınlaşacak.

Kablosuz güvenlik kameralarının kötü bir yanı da vardır. Suçlular ATM’lere kurdukları bu sistem ile kullanıcıların pin kodlarını ele geçirmekteler. Çekilen videolar kötü amaçlı kişilerin eline geçince hesabınızdan para çekebilirler.

Kablosuz güvenlik kameralarının kapsamı gelecekte tüm dünyayı kapsayabilir. Dünyanın herhangi bir yerindeki hareketleri hemen görebilirsiniz. Gelecekte insanlar için gizlilik sorusu anlamsızlaşacak gibi görünüyor. Wikimapia ve Google Earth gibi sitelerdeki gözetleme uyduları gelecek için verdiğimiz senaryonun somut örneğidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*