Ertelendi ama olacak!

İnternet sansürünün 3 ay erteleneceği açıklandı.

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, 22 Ağustosta yürürlüğe girmesi planlanan -sözde-Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığına (BTK) sundukları rapor doğrultusunda yeni gelicek olan paketlerde yeniden düzenleme yapıldığı ve paket sayısı ikiye indirilirken, hizmet tarihininde 3 ay ertelendiğini belirtti.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yetkili abileriyle geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirdiğini belirten Özeren, toplantı sonucunda oluşturulan raporu BTK‘ya sunduğunu ve onların da herangi bir itirazlarının olmayıp, raporun tamamını kabul ettiklerini söyledi.

BTK’nin sitesinde kamuoyu görüşü için yeni düzenlemenin duyrulduğunu ifade eden Özeren şu şekilde devam etti:“Yeni taslakta rapordaki önerilerimiz yer aldı. Daha önce ’aile’, ’çocuk’ ve ’yurtiçi’ olarak belirlenen paket seçenekleri tavsiyelerimizin ardından ’aile’ ve ’çocuk’ olarak iki paket şeklinde değiştirildi. Metnin net anlaşılır olmasını istedik, bunu da hayata geçirmişler. Kişisel bilgilerin güvenliği taslakta ayrıca yer aldı. Tüketiciler, bu hizmete yönelik tercihlerini çağrı merkezleri ya da internet üzerinden gerçekleştirebilecek. Tüm sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin taslağa konulması tabii ki mümkün olmadı. İsteyenler 10 gün içerisinde taslağa ilişkin görüş bildirebilir.”

“İşletmeciler, yeni taslakta yer alan hizmeti, bu sürede yetiştiremeyeceklerini söylediler. İşletmecilere, buna uygun altyapı oluşturabilmeleri için 3 ay ek süre tanındı.”

Özeren; yok ben paket seçmeyeceğim kardeşim ama IP adresimden yaptıklarım izlenecek benim diyenlere de,“Kişisel bilgilerin güvenliği taslakta da var. Böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu tamamen paranoya.” diyerek,sakin ol şampiyon edasında palavralarına devam etti.

Ses çıkmarmak boyun eğmektir 3 ay sonraya değil sonsuza kadar ertelensin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*